You are here: Home » Szybka nauka » Notatki elektroniczne czy papierowe?

Notatki elektroniczne czy papierowe?

Po co tworzymy notatki?

.

.

.

Jak to po co? – po to by mieć się z czego uczyć!

Błąd! Notatki tworzymy po to, by uczyć się, ale już podczas ich tworzenia!

W 2015 roku „waga” Internetu przekroczyła Zettabajt. Wśród takiej ilości danych znajdziesz materiały na wszelkie tematy, które mogą Cię zainteresować – sport, zdrowie, medycyna, architektura, sport, elektronika, psychologia i wiele innych. Po co więc te informacje powielać na sali wykładowej lub konferencyjnej?

W notowaniu nie chodzi o same dane, ale o wspomaganie mózgu w ich zrozumieniu i umiejętność praktycznego wykorzystania. Tu pojawia się pytanie, jak sporządzać notatki, by uzyskać maksymalne profity. Odpowiedź brzmi… na papierze!

Notatki elektroniczne mają mnóstwo zalet. Łatwo zabrać je ze sobą. Smarfon lub tablet może pomieścić notatki z wszystkich lat naszej edukacji. Programy takie jak Evernote lub OneNote umożliwiają łatwą synchronizację pomiędzy urządzeniami i wymianę notatek ze znajomymi. Ponadto oferują łatwe wyszukiwanie potrzebnych treści. W końcu, bez względu na nasz charakter pisma, notatki sporządzone na komputerze czy tablecie są czytelne…

Jakie są więc argumenty za tym, by zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć wykorzystanie elektronicznych gadżetów w notowaniu? Oto one:

 

Notując na papierze nie jesteś rozpraszany

Wszyscy mamy tendencję do wiązania miejsc, przedmiotów, sytuacji itp. z określonymi zachowaniami. Dla przykładu trudno uczyć się w kuchni nie zastanawiając się, co zjemy na obiad lub na leżąco, gdy organizm automatycznie się rozleniwia i żąda snu.

Podobnie jest z komputerem. Dodatkowo Internet, portale społecznościowe i kolega pytający o nową grę, której ikonę wypatrzył na Twoim pulpicie mogą bardzo skutecznie odciągnąć Twoją uwagę od wykładu. Nawet jeśli się temu oprzesz, trudniej będzie Ci utrzymać odpowiednio wysoki poziom koncentracji.

Notatki elektroniczne czy papierowe

Wybierając notatki elektroniczne, będziesz podczas nauki rozpraszany przez komunikatory, maile,Facebooka...

Tworzenie odręcznych notatek wspomaga zapamiętywanie

Przeprowadzono na ten temat wiele badań (np. to) które jednoznacznie wskazują, że osoby piszące ręcznie zapamiętują lepiej i na dłużej. Dlaczego tak się dzieje? Czyżby producenci zeszytów kazał nam tak twierdzić? Odpowiedź nie kryje się jednak w ekonomii a psychologii! Badania pokazują, że notując ręcznie angażujemy więcej zmysłów, a to wspomaga naukę. Pomyśl, czy częściej „chodzi za Tobą” cytat z filmu, gdzie angażujesz wzrok, słuch, a ponadtododatkowo emocje czy może cytat z książki? Podobnie, pisząc na papierze angażujemy więcej zmysłów niż używając komputera. Słyszymy wykładowcę, nasz wzrok podąża za długopisem, próbującym odtworzyć schemat lub rysunek, a sama sekwencja przyciśnięć długopisu do kartki jest rejestrowana przez mózg. Nic więc dziwnego, że taki zlepek wykorzystanych zmysłów, skutecznie pomaga w późniejszym odtworzeniu materiału.

 

Pisząc ręcznie wybierasz to, co istotne

Większość z nas pisze na komputerze znacznie szybciej niż w tradycyjny sposób. Prowadzi to do pokusy, by notować wszystko „jak leci”, słowo w słowo – teksty slajdów i uwagi prowadzącego. „A nuż się przyda”. Przestajemy analizować, zastanawiać się nad sensem tego co piszemy, tworzyć związki pomiędzy faktami i … zapamiętywać. Notatki sporządzane na papierze zmuszają nas do selekcji informacji, wyrażenia myśli własnymi słowami, w skróconej, zrozumiałej dla nas formie. Tworzy to powiązania w mózgu, odwołujące się do już posiadanej wiedzy, a tym samym już na etapie tworzenia notatek umożliwia naukę!

 

Notatki papierowe pozwolą Ci łatwiej przedstawić koncepcje i pokazać związki pomiędzy elementami

Notując na papierze możesz łatwo zaznaczać, której części wykresu lub schematu dotyczy uwaga wykładowcy. Za pomocą linii i strzałek możesz również łączyć ze sobą fragmenty notatek, pokazując powiązania i zależności miedzy nimi.

 

Rysowanie, tworzenie schematów, zapis wzorów matematycznych i chemicznych jest znacznie prostsze, gdy notujemy na papierze

Możesz powiedzieć, że przecież wszystkie te dane można znaleźć i skopiować do notatek z Internetu lub materiałów udostępnionych przez wykładowcę. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że dopiero przerysowanie wykresu, pomoże Ci w pełni zrozumieć jego sens i dostrzec wszystkie niuanse… jak choćby logarytmiczna skala na jednej z osi.

 

Notatki papierowe zawsze można zamienić w notatki elektroniczne

Coś dla zwolenników digitalizacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sporządzone na papierze notatki przenieść do pamięci komputera a tym samym pozbyć się kilku segregatorów zalegających na półce. Jeśli chodzi o archiwizację, to mam na nią dwa sposoby. Pierwszy to skaner. Jeśli nie szkoda nam gotówki, możemy zlecić zeskanowanie naszych notatek. Większość punktów ksero oferuje takie usługi. Możecie również zaopatrzyć się w mały, przenośny skaner np. Doxie One. Jego recenzję, która mnie samego zachęca do zakupu możecie znaleźć tu.

Drugą opcją jest wykorzystanie aplikacji na smarfona np. Fast Scanner, Scannable lub Scanner Mini . Tworzą one zdjęcia notatek, przycinają je (do obrysu kartki) i rozciągają, by uzyskać standardowy prostokątny kształt. Wygenerowany w ten sposób wielostronicowy pliki pdf możemy wysłać na adres email, google drive, a ponadto zabezpieczyć go hasłem.

 

Podaj dalej

A Ty jak… i po co notujesz? – koniecznie podziel się swoimi uwagami w komentarzu

Spodobał Ci się wpis „Notatki elektroniczne czy papierowe?” ? – udostępnij go na swoim Facebooku i pomóż znajomym rozpoczynającym w tym roku studia! 🙂

 

Jeśli szukasz wpisów podobnych do „Notatki elektroniczne czy papierowe?” koniecznie przeczytaj: