You are here: Home » Studia » O czym pamiętać idąc na studia?

O czym pamiętać idąc na studia?

Rozpoczynając studia mamy wiele wątpliwości. Czujemy się niepewnie. Nie wiemy co, gdzie i kiedy załatwić. Nic więc dziwnego, że popełniamy błędy, które kosztują nas czas, pieniądze, mnóstwo stresu, a czasem i poprawkę przedmiotu.

Większości z tych potknięć  można jednak uniknąć. W tym wpisie powiem Ci, o co zadbać, na co zwrócić uwagę  i o czym pamiętać idąc na studia, a zwłaszcza w pierwszym zwariowanym okresie roku akademickiego. Przestrzeganie tych rad oszczędzi Ci nerwów oraz zapewni świetny start na uczelni.

Pamiętaj, że niektóre z wskazówek możesz wcielić w życie już we wrześniu!

 

#1 Idąc na studia pilnuj terminów

Nie spóźnij się na zapisy na przedmioty obieralne

Najczęściej zapisy ruszają już we wrześniu (sprawdź to na stronie uczelni). Wiele osób przegapia właściwy moment,  przez co musi wybierać z tego, co pozostało lub czekać do kolejnego semestru. Zapisy najczęściej dotyczą lektoratów z języków obcych lub wyboru sportu, który będziesz uprawiał w ramach WFu.

 

Zorganizuj się

Początek studiów to idealny moment, by zaprzyjaźnić  się z kalendarzem oraz aplikacjami do przechowywania notatek i rzeczy do zrobienia. Polecam Ci zainstalować następującą trójkę:

 • Kalendarz Google –  Jeśli zainstalujesz tę aplikację, będziesz mógł zapomnieć o kalendarzu w formie notesu. Pamiętaj, by w kalendarzu oznaczać tylko zadania z konkretną datą i czasem realizacji (np. terminem oddania sprawozdań). Polecam Ci korzystać również z przypomnień dostępnych w kalendarzu – mogą one informować o zbliżających się terminach zaliczeń, oddania sprawozdań itp.
 • OneNote lub Evernote. Elektroniczny notatnik, skaner i dyktafon w jednym. Utworzone notatki synchronizują się pomiędzy urządzeniami, dlatego nie musisz pamiętać o ich ręcznym przegrywaniu. Oba programy oferują  również możliwość współdzielenia notatek z przyjaciółmi.
 • Nozbe. Nozbe jest programem służącym tworzeniu list rzeczy do zrobienia. Możemy je podzielić na poszczególne projekty (np. Pisanie pracy inżynierskiej, egzamin z XYZ, zakupy itp.) oraz przypisać im kategorie (np. „do sprawdzenia w bibliotece, „do kupienia”). Możliwości sortowania naszych zobowiązań, określania terminu ich realizacji oraz oznaczania zadań priorytetowych czyni z Nozbe narzędzie, które powinien posiadać każdy zorganizowany student!
O czym pamiętać idąc na studia Zorganizowani

O czym pamiętać idąc na studia? Koniecznie zapisz się do biblioteki!

Zapisz się i skorzystaj z biblioteki

Do biblioteki warto się zapisać jak najwcześniej. Zwiększy to Twoje szanse wypożyczenia ksiażek i skryptów, które w przeciwnym razie będziesz musiał skserować lub kupić. Jeśli masz już założone konto, podpytaj starszych kolegów (np. w akademiku), które książki  faktycznie się przydają oraz zapoluj na nie jak najwcześniej.

 

Ubezpiecz się

Uczelnia często oferuje grupowe ubezpieczenia dla studentów w korzystnych cenach. Możesz również ubezpieczyć się na własną rękę – np. w Euro26, gdzie oprócz samego ubezpieczenia  otrzymasz pakiet zniżek, m.in. na kursy językowe czy  prawo jazdy.

 

#2 Zdobywaj wiedzę…

Chodź na wykłady i siadaj z przodu

Koledzy mogą Cię namawiać, by unikać wykładów. Nie słuchaj ich. Chodź na wszystkie wykłady, przynajmniej w pierwszym semestrze. Nie narobisz sobie zaległości, wyczujesz na ile można sobie pozwolić, a być może i zaliczysz wykład obecnością – część wykładowców nagradza w ten sposób najwytrwalszych słuchaczy.

Chodząc na wykłady, siadaj z przodu. Dzięki temu skupisz się na temacie zajęć, a nie na tym co robią albo w co grają  koledzy. Skoro zamiast spać godzinę dłużej zdecydowałeś się przyjść – wykorzystaj ten czas i naucz się czegoś!

 

Rób własne notatki

Tworzenie notatek jest bardzo efektywną formą nauki. By zapisać najważniejsze fakty własnymi słowami, musisz je najpierw przeanalizować i zrozumieć. Konieczność przetwarzania informacji wymusza z kolei wzrost skupienia. W rezultacie zapamiętujesz więcej i na dłużej.

Choć jestem wielkim fanem elektronicznych gadżetów i aplikacji, notatki polecam tworzyć na papierze. W tej formie dużo wygodniej rysować różnego rodzaju schematy, wykresy oraz zapisywać wzory. Badania wskazują również, że odręczne notowanie wspomaga kreatywność, a ruch dłoni podczas pisania pozwala wykorzystać podczas nauki pamięć kinestetyczną.

Jeśli prowadzący wykład udostępni  slajdy – wydrukuj je i nanoś na nich własne komentarze. Tłumacz treść  slajdów własnymi, prostymi słowami, podsumowuj główne myśli, oznaczaj ważne informacje i wzory. Przed egzaminem z pewnością i tak przeczytasz wszystko… będziesz jednak wiedział, co jest najistotniejsze, a ponadto miał wiedzę podaną w łatwo przyswajalnej formie – opisanej własnymi słowami.

O czym pamiętać idąc na studia Zorganizowani

O czym pamiętać idąc na studia? Twórz własne notatki… i nie bój się używać kolorów 🙂

Nie bój się pytać i prosić o pomoc

Kto pyta nie błądzi. Jeśli czegoś nie rozumiesz – pytaj, najlepiej od razu – na wykładzie, ćwiczeniach czy lektoracie. Nie przejmuj się tym, co pomyślą inni. Ich opinia nie może Cię skrzywdzić! Jeśli nie wiesz, jak pokonać w sobie strach wypróbuj tego:

Wyobraź sobie, że jesteś najodważniejszą osobą w grupie. Wiesz, że TO pytanie ciśnie się na usta wszystkim. Bez wyjątku. Każdy chciałby je zadać lecz wszyscy się boją. To na Tobie jako liderze grupy spoczywa obowiązek, by zapytać i uratować swych bojaźliwych kolegów przed zawalaniem roku… Do dzieła!

Jeśli po wykładzie lub podczas rozwiązywania zadań najdą Cię wątpliwości – nie czekaj z nimi do końca semestru. Idź na konsultacje! Unikniesz w ten sposób zaległości, stania w długich kolejkach (w sesji nagle wszyscy mają pytania), a być może nawet prowadzący zasugeruje Ci, co może się pojawić na kolokwium lub egzaminie…

 

Nie myśl, że kiedyś TO nadrobisz.

Braki w wiedzy podobnie jak długi lubią się ciągnąć latami. Skoncentruj się zwłaszcza na przedmiotach kierunkowych i tych za wysoką liczbę punktów ECTS. Jeśli przedmiot jest wysoko punktowany  to najprawdopodobniej jest ważny. Przyłoż się do niego i zdobądź solidne podstawy, na których oprzesz wiedzę z kolejnych zajęć.

 

Rób więcej niż się od Ciebie wymaga.

Sięgaj do rożnych źródeł wiedzy – ucz się nie tylko z wykładów i książek lecz również nagrań wideo i podkastów. Nie ograniczaj się do tego co wymaga wykładowca. Jeśli po rozwiązaniu wszystkich zadań, czujesz, że nie rozumiesz – rozwiązuj dalej! Inwestycja w siebie ma fenomenalne oprocentowanie!

Staraj się zaangażować w życie uczelni i kół naukowych. Zapisz się do co najmniej jednego z nich. Nie bój się dzielić pomysłami, wychodzić z inicjatywą lub wejść do zarządu koła. W ten sposób urozmaicisz sobie czas oraz zdobędziesz cenne doświadczenie, którego zdaniem niektórych nie można zdobyć na studiach.

 

#3 Nie zapomnij o „miękkich” umiejętnościach

Pamiętaj, że oceny to nie wszystko

Oceny są ważne. Od nich zależy, czy otrzymasz dyplom z wyróżnieniem lub stypendium naukowe. Nie gwarantują jednak otrzymania ciekawej, dobrze płatnej pracy. Obecnie pracodawcy szukają kandydatów, którzy oprócz książkowej wiedzy wyróżniają się umiejętnością kreatywnego rozwiazywania problemów, pracy w zespole, radzenia sobie ze stresem i elastycznością.

Wykorzystuj nadarzające się okazje – zostań starostą roku, członkiem koła naukowego, wyjeżdżaj na sympozja, wygłaszaj referaty, naucz się radzić ze swoim wewnętrznym krytykiem i zyskać więcej pewności siebie – która z pewnością przyda Ci się na rozmowach o pracę.

 

Jeśli w przyszłości chcesz osiągnąć life-work balance zacznij już teraz

Presja rówieśników, otoczenia, a często i rodziców sprawia, że coraz częściej wyścig szczurów rozpoczyna się już na studiach. W naszym życiu zanika równowaga pomiędzy nauką/pracą, a innymi jego aspektami.

Od samego początku studiów walcz o nią! Postaraj się rozłożyć naukę tak, by w sesji nie czekało Cię nadrabianiu ogromnych zaległości. Zadbaj również o to, by nie zostawiać pisania prac i sprawozdań na ostatni moment – bardzo łatwo wtedy o spiętrzenie się obowiązków.

Przy osiąganiu równowagi bardzo ważna jest również asertywność, odwaga i umiejętność negocjacji. Prowadzący zajęcia to też ludzie – często można wynegocjować przesuniecie terminu zaliczenia lub oddania pracy w późniejszym terminie, a tym samym rozładowanie natłoku zajęć.

Pamiętaj również, że studia, nawet te najlepsze, to nie wszystko. Nie powinieneś zaniedbać ćwiczeń (polecam bieganie), spotkań ze znajomymi, kontaktów z rodzicami, czasu na hobby i rozwoju w pozostałych aspektach życia. Kto wie, czy za 10 lat nie przekujesz swojej pasji w dochodowy biznes lub nie wykorzystasz zdobytych dzięki niej umiejętności w pracy na etacie?

 

Nie zapomnij o relacjach z innymi ludźmi

Pamiętaj o przyjaciołach z rodzinnego miasta, rodzicach i dziadkach. Miej dla nich czas – czasem wystarczy zwykły telefon! Staraj się również maksymalnie powiększyć sieć znajomości na uczelni. Spotkania z ludźmi dają mnóstwo radości i satysfakcji. Znajomości przydają się również, gdy przyjdzie Ci załatwić coś na uczelni, lub rozpoczniesz poszukiwanie pierwszej pracy. Przyjaźnie to coś co zostaje z Tobą na długo po zakończeniu edukacji.

 

Podaj dalej

Spodobał Ci się wpis? – udostępnij go na swoim Facebooku i pomóż znajomym rozpoczynającym w tym roku studia! 🙂

Spodobał Ci się wpis?
Nie omiń następnego! Zapisz się na zorganizowany newsletter!
Przy okazji zgarnij darmowy e-book:
"Koncentracja. Poznaj klucz do sukcesu"

Jeśli szukasz wpisów podobnych do „O czym pamiętać idąc na studia? koniecznie przeczytaj:

 • Moim zdaniem idąc na studia najważniejsze to chcieć czerpać nie tylko z wiedzy jaką mamy w ramach standardowych zajęć, ale także w sposób daleko odbiegający od programu. Warto korzystać w przywilejów jakie są związane z byciem na studiach i wykorzystywać ten czas na zdobywanie doświadczenia oraz rozwój różnorakich umiejętności.

  • Zgadzam się w 100%! Będąc na studiach mamy zdefiniowany kierunek, w którym chcemy się rozwijać. Pora więc wcisnąć gaz do dechy i wykorzystać ten okres. Plony będziemy zbierać przez całe życie. 🙂
   Dzięki Paweł za komentarz!
   Dawid

   ps. Co z Twoim „pozdrawiam mega pozytywnie”? 🙂 Strasznie mi się te hasło podobało! Wręcz Ci go zazdrościłem…

 • Przydatne rady. Zwłaszcza ta pierwsza. Na moje pierwsze rejestracje spóźniłem się ponad tydzień i później musiałem sporo się namęczyć żeby to odkręcić.
  Dla mnie na studiach najważniejsi są ludzie i na samym początku warto nastawić się na kilka miesięcy wytężonych wysiłków by poznać jak najwięcej ciekawych osób. To na pewno zaprocentuje w przyszłości.

  • Początki zwykle bywają najgorsze. Najważniejsze to nie poddawać się… no i przygotować się za wczasu 🙂
   Dzięki za komentarz!
   Dawid

 • Studia to piękny czas i, wbrew obiegowym od lat opiniom o studiowaniu w Polsce, może zaprocentować w przyszłości. Oczywiście przy odpowiednim (mądrym) podejściu do studiowania 😉

  • Zgadzam się! Ważne jednak, by mieć na siebie pomysł i nie studiować tylko dlatego, że tak robią wszyscy znajomi.
   Dzięki za komentarz 🙂
   Dawid

 • Wszystko co piszesz to prawda!
  ja nie siadałam z przodu i po pewnym czasie żałowałam, nie byłam tak skupiona jak powinnam, nie robiłam swoich notatek, a szkoda, bo zawsze coś z tego zostaje w głowie i łatwiej jest się przygotować do egzaminu. Niestety wolałam towarzystwo studentów a nie towarzystwo wykładowcy, zapominając ze na końcowym egzaminie to wykładowca mnie ocenia a nie studenci.
  Dobry wpis. Obserwuje 🙂

  • Dziękuje za docenienie! 🙂
   Czasu nie cofniesz. Ważne by uczyć się na swoich błędach i dzielić tymi lekcjami. Może komuś pomożemy?!
   A jeśli studia ukończyłaś, to wydaje mi się, że te Twoje błędy nie były aż tak bolesne. W końcu dzięki ich „popełnianiu” spędziłaś zapewne wiele cudownych chwil z przyjaciółmi. 🙂
   Dawid

 • Grzegorz

  Sama prawda, warto pamiętać również o wyborze dobrego kierunku 😉
  Ja skończyłem studia Budowlane na WSEIZ- dobry poziom nauczania oraz miła kadra!
  Polecam http://www.wseiz.pl 🙂