You are here: Home » Rozwój osobisty » Skoncentruj się! 7 sprawdzonych i skutecznych sposobów na poprawę koncentracji

Skoncentruj się! 7 sprawdzonych i skutecznych sposobów na poprawę koncentracji

Jak oceniasz swoją koncentrację? Jesteś z niej dumny, a może to raczej drażliwy temat? W rzeczywistości to nie ma żadnego znaczenia! Koncentracja jest bowiem umiejętnością, a to oznacza, że podobnie jak „dar” do wystąpień publicznych, malowania paznokci czy gotowania możesz ją rozwinąć! Warto również wspomnieć, że koncentracja zależy w dużej mierze od nastroju, w którym się aktualnie znajdujesz. Jeśli jesteś zły, zdołowany, głodny czy niewyspany nie będziesz potrafił się skupić! Jak więc wprowadzić się w odpowiednie stany i „dać szansę” nawet najnudniejszemu wykładowi albo spotkaniu w biurze, które jeszcze przed momentem uznawałeś za stratę czasu?

Oto moje 7 skutecznych sposobów na poprawę koncentracji:

1. Podejmij decyzję

Niech to, że kolejne 45 minut spędzisz na lekcji historii, geografii czy spotkaniu dotyczącym perspektywom rozwoju firmy będzie Twoją decyzją. Zdecyduj, że chcesz w ten sposób wykorzystać ten czas – przecież mógłbyś iść na wagary lub urlop, prawda? Nie pozostawiaj tej decyzji jedynie dyrekcji szkoły, dziekanatowi czy osobie ustawiającej kolejne spotkanie biznesowe. Bez tego będziesz czuł, że nie kierujesz swoim życiem i robisz to, co chcą od Ciebie inni, a to nie najlepszy sposób, by wprawić się w dobry nastrój i nastroić do chłonięcia wiedzy.

Co jednak zrobić, gdy podświadomie czujesz, że tematyka zajęć kompletnie „Ci nie leży”? Pobaw się w detektywa! Spróbuj znaleźć jakieś powiązanie pomiędzy tym, co Cię interesuje, a nielubianą lekcją. Jeśli np. nie potrafisz się doczekać kolejnych zajęć z geografii, ale na historię chodzisz jedynie dla obecności może powinieneś zastanowić się jak to się stało, że Lwów nie jest już częścią Polski i by go zwiedzić musimy udać się na Ukrainę?

2. Bądź częścią wykładu

Jak często zdarza Ci się nudzić podczas rozmowy z kolegami lub koleżankami? To raczej sporadyczne przypadki, prawda? W takim razie może warto było by kolejną lekcję potraktować w podobny sposób – jak rozmowę z kumplami. Zacznij zadawać pytania, szukać nawiązań do wcześniejszych tematów i tłumaczyć sobie dostrzeżone zależności. Zamiast siedzieć biernie, zacznij odpowiadać na pytania nauczyciela. Zamień zajęcia w dyskusję i stań się ich częścią.

3. Pozbądź się odciągaczy uwagi

W temacie dotyczącym notatek elektronicznych wspominałem już o zagrożeniu związanym z odciągaczami uwagi. Naszej koncentracji zagrażają nie tylko treści płynące z elektroniki – laptopa i telefonu ale i inni ludzie. Na wszystko jest jednak sposób.

Przede wszystkim wyłącz dźwięk i wibracje w telefonie. Odpowiednie na SMSa co 10 minut na pewno nie pozwoli Ci lepiej skoncentrować się na wykładzie. Nawet jeśli nie odczytasz wiadomości, to już sama świadomość, że coś „przyszło” oderwie Twoją uwagę od tematu prelekcji. W przypadku używania komputera zablokuj wyskakujące okna maila i komunikatorów. Zaglądaj do nich, gdy Ty masz czas, a nie gdy się pojawią.

Jeśli chodzi o rozpraszanie przez innych ludzi – przede wszystkim stań się częścią „eventu”. Zaangażuj się, a nie będziesz skupiać się na tym co dzieje się dookoła. Poza tym w przypadku wykładów na uczelni proponuję zająć przednie rzędy. Świadomość, że kolega z laptopem siedzącym przed Tobą gra w Fife, inny przegląda YouTube’a, a jeszcze inny odrabia zadanie, o którym właśnie sobie przypomniałeś, nie jest najlepszą metodą na skoncentrowanie się na bieżącym temacie.

Skoncentruj się! 7 sprawdzonych i skutecznych sposobów na poprawę koncentracji | skutecznych sposobów na poprawę koncentracji | sposoby na poprawę koncentracji | sposoby poprawy koncentracji | popraw swoją koncentrację | zorganizowani

4. Przygotuj się

Jeśli masz być częścią lekcji, to powinieneś podobnie jak nauczyciel się do niej przygotować. Przede wszystkim przynajmniej pobieżnie przejrzyj notatki z poprzednich zajęć. Da Ci to „punkty zaczepienia”, do których będą mogły przylgnąć nowe informacje. To tak jak ze wspinaczką górską – wraz ze zdobywaniem wiedzy zdobywasz umiejętność złapania się większej ilości występów skalnych, które wcześniej pozostawały poza Twoim zasięgiem.

Przejrzenie materiału pozwoli Ci podobnie jak w przypadku nauki z podręczników znaleźć potencjalne braki i nieścisłości, które musisz wyjaśnić. Zrodzi również pytania, na które Twój mózg zacznie podświadomie szukać odpowiedzi. Kolejne zajęcia będą więc dla niego doskonałą szansą, by się wykazać.

5. Rób notatki

W swoim wpisie dotyczącym notatek wspominałem już, że nie są one jedynie sposobem gromadzenia wiedzy, której bez liku krąży w otchłaniach Internetu. Notatki mają być czymś w rodzaju „hellatów” – składników wiedzy w łatwo przyswajalnej formie, których receptura została sporządzone specjalnie dla Ciebie! Niech więc zawierają one Twoje własne przemyślenia, powiązania z innymi przedmiotami nawet jeśli wydają Ci się one idiotyczne. Właśnie ta niepowtarzalność, oderwanie od schematów i oryginalność myśli sprawia, że przemawia ona właśnie do Ciebie i pomoże Ci zapamiętać jakąś koncepcję, mimo że dla kolegi siedzącego obok może ona się wydać absurdalna.

6. Nie zapomnij, że masz też coś poza głową

By wejść w stany, które skutecznie zwiększą poziom Twojej koncentracji musisz czasem zapomnieć o samym umyśle, a skoncentrować się na ciele. Zadbaj o to, by być wyspanym, jeśli z jakiegoś powodu nie zafundowałeś sobie odpowiedniej ilości snu przynajmniej nie dręcz się myśleniem „ale jestem śpiący”. Postaraj się również maksymalnie zregenerować podczas przerw. Zjedz owoc, napij się soku lub po prostu wody. Jeśli pogoda pozwala wyjdź na zewnątrz, dotleń się i złap trochę promieni słońca. Pamiętaj, że to właśnie ich brak powoduje, że jesienią i zima jesteśmy bardziej podatni na depresje. A gdy po ciężkim dniu w pracy, szkole czy uniwersytecie wrócisz do domu, zostaw torbę, załóż adidasy i wyjdź pobiegać lub zajmij się innym sportem. Szybko zresetujesz się i odetniesz od tego co już za Tobą, a poza tym wzmocnisz układ krążenia, który dostarcza natlenioną krew do Twojego mózgu.

7. Czego się dziś nauczyłem?

Wyrób w sobie nawyk – po każdym spotkaniu, wykładzie lub lekcji zapytaj sam siebie – czego się dziś nauczyłem? Dlaczego nie był to czas stracony? Jak będę mógł wykorzystać informacje i umiejętności które posiadłem? Gdzie jeszcze będę mógł z nich skorzystać.? Na początku stosowania tej metody wypatrywanie pozytywów może być dla Ciebie wyzwaniem, ale wraz z nabieraniem wprawy nie tylko poprawisz swą koncentrację (będziesz chciał zdobywać informacje którymi możesz się „pochwalić przed samym sobą”) ale również nabierzesz bardziej pozytywnego stosunku do życia.

Mam nadzieje, że podczas lektury tego wpisu Twoja uwaga nigdzie nie odleciała 🙂 W komentarzu koniecznie podziel się  ze mną swoimi sposobami na poprawę koncentracji.

Zapraszam do komentowania 🙂