You are here: Home » Szybka nauka » Szlifuj swój angielski korzystając z tych darmowych serwisów!

Szlifuj swój angielski korzystając z tych darmowych serwisów!

Pisałem o fiszkach, systemach inteligentnych powtórek oraz metodach nauki języka z filmów. Słownictwo to jednak tylko jeden element układanki. Jeśli staramy się o certyfikat językowy lub chcemy dobrze zdać maturę, gramatyka, interpunkcja oraz poprawny dobór słów okazują się równie ważne.

Obecnie sam przygotowuję się do certyfikatu. Szlifując swój angielska, oprócz podręczników i przykładowych testów, korzystam z kilku bardzo fajnych stron. Mam nadzieję, że przydadzą się one również Tobie lub Twoim znajomym.

 

Reverso Contex – by uczyć się słówek w kontekście

Słówka i frazy dużo łatwiej zapamiętać w kontekście – widząc ich użycie w prawidłowych zdaniach. Do wyszukiwania takich fraz przydaje się m.in. wyszukiwarka na stronie Reverso. Pozwala ona wyszukiwać zdania w których konkretne słowo lub zwrot występuje w wybranym przez nas znaczeniu. Oczywiście zwrot można wprowadzić zarówno po polsku jak i w języku obcym.

Duża ilość otrzymanych wyników pozwala poczuć znaczenie danego słowa. Dzięki temu zaczynamy rozumieć zdania w których występuje, bez konieczności każdorazowego tłumaczenie „w myślach” nowopoznanego słówka.

Reverso bardzo dobrze sprawdza się również w przypadku dylematów językowych. Jeśli zastanawiasz się np. kiedy użyć „care for” a kiedy „care after” zamiast sprawdzać znaczenie każdej z fraz w słowniku, możesz spojrzeć na ich przykładowe wykorzystanie. Mi dużo łatwiej zapamiętać różnice w ten sposób niż studiując znaczenie każdego ze słów.

 

Grammarly – do ćwiczenia writingu i tłumaczenie słów na obcojęzycznych portalach

Gramarly jest ostatnimi czasy bardzo reklamowaną aplikacją i nakładką na przeglądarkę. Pozwala on :

  • Sprawdzać poprawność napisanego przez nas teksu pod względem literówek, synonimów, interpunkcji i gramatyki (dużo lepszy niż korektor pisowni w Wordzie)
  • Sprawdzać tłumaczenie zaznaczonych słów przeglądając np. obcojęzyczne strony.

Jak dla mnie zwłaszcza pierwsza opcja jest bardzo interesująca. Daje bowiem możliwość szlifowania writingu nawet bez dostępu do nauczyciela, który sprawdzi nasze prace.

Należy jednak pamiętać, że Grammarly został stworzony dla wykrywania błędów popełnianych przez native speakerów. Tym samym zdarza mu się przeoczyć bardziej fundamentalne błędy przydarzające się osobom chcącym jedynie szlifować swój angielski. Nie polecam więc tego narzędzia osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z angielskim.

 

Utrwalanie gramatyki z Perfect English Grammar

Na zajęciach poznajemy zasady gramatyczne, wyjątki oraz przerabiamy garść przykładów. Jak jednak utrwalić tę wiedzę i zacząć budować poprawne zdania, bez myślenia jakiego czasu lub formy czasownika użyć?

Odpowiedź jest prosta – przez praktykę i ćwiczenia.

Z pewnością zauważyłeś jednak, że rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych z podręcznika do fascynujących nie należy . 🙂 Poza tym odpowiedzi sprawdzamy zwykle dopiero na koniec, a to może skutkować utrwalaniem błędów.

Doskonałą alternatywą są ćwiczenia, które można znaleźć w serwisach takich jak Perfect English Grammar. W przypadku tej strony, nasze odpowiedzi są sprawdzane na bieżąco, od razu po ich udzieleniu . Dzięki szybkiemu feedbackowi nie utrwalamy błędów, a wiedzę uzupełniamy na bieżąco.

Nie bez znaczenie jest również fakt, że takie automatyczne sprawdzanie odpowiedzi zaoszczędzi nam sporo czasu! 🙂

Oczywiście wspomniana strona jest tylko przykładem tego typu serwisów (choć wyróżnia się sprawdzaniem odpowiedzi na bieżąco). Jeśli chcesz więcej, polecam zajrzeć m.in. na Szlifuj swój angielski, BritishCouncil, EnglishHilfen.de, Nonstopenglish oraz płatną platformę Etutor z której korzystam już od kilku lat.

 

Szlifuj swój angielski z EngVid  (Phrasal Verbs & Kolokacje)

EngVid jest platformą zawierającą blisko 1300 darmowych materiałów wideo. Dotyczą one slangu, zasad gramatyki, słówek oraz wskazówek dla podchodzących do egzaminów. Mi do gustu przypadły zwłaszcza tematy związane z Phrasal Verbs. W jednym wideo poznamy ich kilkanaście, a pod nagraniem znajdziemy quiz pozwalający sprawdzić i utrwalić zdobytą wiedzę.

UWAGA: Wszystkie wideo dostępne są również na YouTube. Polecam jednak korzystać z EngVid z 2 powodów:

  • Mamy dostęp do quizów
  • Skupiamy się na nauce, i nie jesteśmy rozpraszani przez świetnie działające sugestie YouTube’a 😉

Jeśli szukasz dodatkowych testów z Phrasali, to oprócz wymienionego EngVid i Perfect English Grammar,  polecam również ego4u.

 

A Ty gdzie szlifujesz lub szlifowałaś swój angielski?