You are here: Home » Szybka nauka » Ucz się szybciej stosując technikę Feynmana.

Ucz się szybciej stosując technikę Feynmana.

Książkowe definicje są przemyślane i precyzyjne. Ich złożoność bywa jednak problemem nie tylko dla kompletnych  laików, lecz i dla studentów zgłębiających dane zagadnienie. Brak dobrego zrozumienia koncepcji stojącej za mądrymi słowami sprawia, że w naszej wiedzy jest sporo luk. Znamy regułki i wzory, lecz nie wiemy co z nich wynika.
Dogłębne zrozumienie problemu można jednak osiągnąć na własną rękę. Pomoże nam w tym tzw. technika Feynmana.

 

Dlaczego technika Feynmana?

Richard Feynman był amerykańskim fizykiem i laureatem nagrody Nobla. Jako świetny wykładowca i nauczyciel był zdania, że jeśli nie potrafimy przedstawić złożonej koncepcji w przystępny sposób, to sami jej jeszcze dostatecznie nie rozumiemy. Na bazie własnych doświadczeń dydaktycznych stworzył metodę pozwalającą uczyć się efektywniej. Z biegiem czasu została ona nazwana jego nazwiskiem i dziś jest znana jako technika Feynmana.

technika Feynmana Zorganizowani

Fot. Sidney Perry. Źródło – Unsplash

Jak działa technika Feynmana?

Technika Feynmana składa się z 5 kroków:

  1. Na górze kartki zapisujemy pojęcia lub koncepcję, którą chcemy zrozumieć. Nic trudnego – większość  z nich będzie zapisana w podręczniku pogrubioną czcionką lub będą stanowić treść podrozdziałów. Polecam każde z pojęć zapisać na osobnej kartce – przyda się to w kolejnych krokach.
  2. Pod pojęciem zapisujemy wszystko, co wiemy na jego temat. Wypisujemy definicje, wzory, przykłady zastosowań.
  3. Przeglądamy zgromadzone zapiski  i próbujemy wyjaśnić zagadnienie własnymi słowami w jak najprostszy sposób. W tym celu warto zadawać sobie pytania:  Dlaczego? Co z tego wynika?  Gdzie to ma zastosowanie? Czy zawsze? Próbując wyjaśnić problem staraj się również stosować analogie do zjawisk i praw, które już znasz.
    Na tym etapie często okazuje się, że czegoś nie wiemy lub nie jesteśmy pewni. W takiej sytuacji wypisujemy swoje wątpliwości na boku kartki i kontynuujemy tłumaczenie.
  4. Rozwiewamy swoje wątpliwości korzystając z podręcznika, notatek i internetu. W ten sposób wypełniamy luki w naszej wiedzy.
  5. Zapisujemy ostateczną wersję naszego wyjaśnienia – własnymi słowami i jak najprostszym językiem.

Technika Feynmana może się wydawać czasochłonna. Pamiętajmy jednak, że dobre zrozumienie podstaw, pozwala zaoszczędzić czas podczas rozwiązywania zadań, przyspiesza naukę kolejnych tematów oraz sprawia, że zapamiętujemy na znacznie dłużej.

***

Jeśli wpis „Ucz się szybciej stosując technikę Richarda Feynmana.” przypadł Ci do gustu, to koniecznie przeczytaj również: