You are here: Home » Szybka nauka » Jak wybrać temat pracy dyplomowej, którą z przyjemnością napiszesz?

Jak wybrać temat pracy dyplomowej, którą z przyjemnością napiszesz?

Wybór tematu pracy dyplomowej – inżynierskiej, licencjackiej, czy magisterskiej jest chyba najistotniejszą decyzją jaką przyjdzie nam podjąć na uczelni. Do ciekawego tematu chętniej siadamy, co znacząco zwiększa szanse jego sprawnego ukończenia i obrony w terminie. Wybór dobrego tematu to jednak nie tylko gwarancja dyplomu, ale i pracy po ukończeniu studiów. Ciekawy, dobrze opracowany temat decyduje o Twoich szansach na rynku pracy.
Pozostaje tylko jedno pytanie – jaki to dobry temat pracy dyplomowej i jak go znaleźć?

Wyborów tematu pracy dyplomowej mam za sobą już 3. I choć praca doktorska wciąż się pisze, to ja już wiem, że wybór badanego w niej zagadnienia był jak najbardziej trafiony.

Skąd taka pewność?

Wybierając temat nie skupiam się bowiem na nim samym, a zamiast tego staram się odpowiedzieć na poniższe pytania:

 

#1 Czego się przy okazji nauczę?

Właśnie w taki sposób podszedłem do doktoratu – wybrałem temat, który pozwoli mi poszerzyć wiedzę z zakresu uczenia maszynowego, algorytmów optymalizacyjnych oraz programowania. W ten sposób nie tylko zyskałem możliwość realizacji ciekawego tematu, lecz również mam szansę na zyskanie kilku cennych pozycji do CV.

Wybierając temat swojej pracy licencjackiej czy magisterskiej nie myśl o nim jedynie kontekście dyplomu. Pomyśl raczej o umiejętnościach i doświadczeniu, które możesz zyskać dzięki jego realizacji.

Zamiast szukać tematu, zastanów się jak chciałbyś by wyglądało Twoje CV po ukończeniu studiów. Następnie porównaj je ze swoim obecnym CV. Zadaniem pracy magisterskiej jest zniwelowanie wszelkich rozbieżności.

Wiedząc czego oczekujesz od dyplomu, dużo łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiedniego promotora, a następnie (najpewniej po rozmowie z nim) temat pracy.

 

#2 Ile osób robiło to już przede mną?

Słyszałeś o Hyperloop? Pomyśle super szybkiego pociągu, zaproponowanym przez Elona Muska? Tak się składa, że opiekun mojego doktoratu był promotorem pracy mającej na celu zaprojektowanie podwozia do tego pojazdu! Co więcej, nie był to projekt oderwany od rzeczywistości – student wystąpił w konkursie orgaznizowanym przez firmę Muska i miał nawet możliwość wylotu do USA w celu zaprezentowania swojego rozwiązania. Nieźle co?

Tematy proponowane przez promotorów, najczęściej skupiają się na standardowych problemach danej gałęzi nauki. Realizacja takiego tematu pozwala wejść w konkretną branżę… gdzie często aż roi się od absolwentów.

Z drugiej strony, decydując się na bardziej niekonwencjonalny temat, masz szansę związać się z branżą, która dopiero powstaje lub powili się rozwija. Kto wie, czy za parę lat nie będziesz w czołówce specjalistów z nią związanych?

Jak wybrać temat pracy dyplomowej którą z przyjemnością napiszesz

#3 Czy chciałbym to robić/badać przez całe życie?

Praca dyplomowa (zwłaszcza inżynierska i magisterska) bywają pierwszym krokiem w kierunku wymarzonej kariery. To nie tylko projekt, który musisz zaliczyć. To często próbka pracy, którą będziesz wykonywał być może przez kilkanaście kolejnych lat.

Obierając specjalizacje, nie kieruj się  tym co jest łatwe i co szybko się napisze. Skup się raczej na tym, co Cię naprawdę interesuje. Uwierz mi, jeśli temat będzie Ci leżał, pracę napiszesz dużo szybciej i z większą ochotą niż temat nudny, który tylko z pozoru wygląda na niezbyt czasochłonny.

 

#4 Czy to zainteresuje przyszłego pracodawcę?

Czy słyszałeś kiedyś może o silniku, w którym metalowy tłok zastąpiono wodą? Mało kto słyszał i dlatego analizę i eksperymentalne badania takiego silnika (fluidyny) wybrałem jako temat mojej pracy inżynierskiej. Jak się później okazało, temat był ciekawy nie tylko dla mnie i dla promotora, lecz również wzbudzał niemałe zaciekawienie podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Oryginalny temat nie pozwoli Ci zdobyć zbyt wiele doświadczenia w konkretnej branży. Pozwoli jednak wyróżnić się w tłumie absolwentów. Pokaże przyszłemu pracodawcy, że interesują Cię nowinki techniczne, jesteś kreatywny, odważny oraz że potrafisz rozwiązywać nietypowe problemy… których w pracy będziesz miał aż zanadto.

 

#5 Komu mogę przy okazji pomóc?

Realizacja pracy dyplomowej bywa świetną okazją  do rozpoczęcia współpracy z przyszłym pracodawcą. Jest również dobrą metodą przypomnienia o sobie firmie, w której odbywaliśmy już praktyki.

Wiele firm godzi się na realizacji prac dyplomowych bazujących na ich danych. Wybór takiego tematu mobilizuje do pracy (narzucone terminy), pomaga zdobyć praktyczne doświadczeniem, a ponadto daje okazję zapoznania się z kulturą firmy, w której, miejmy nadzieję, niedługo będziesz pracował. 🙂

 

I jeszcze jedno – pamiętaj, że tematu pracy dyplomowej się nie wymyśla!

Tematu prac dyplomowych nie powinny być wymyślone! Tematy się znajduje, nie wymyśla. Świat jest pełen realnych problemów które warto zbadać i opisać. Twoim zadaniem jest jedynie nauczyć się je dostrzegać.
 

***

A i jeszcze jedno – mam do Ciebie ogromną prośbę związaną z moimi celami na ten rok. Jeśli uważasz moje teksty za wartościowe, będzie mi niezmiernie milo jeśli polajkujesz mój fanpage na facebooku. 🙂 🙂