You are here: Home » Zarządzanie czasem » Technika Pomodoro – z nią zrobisz więcej!

Technika Pomodoro – z nią zrobisz więcej!

Ostatnie 5 minut egzaminu, 15 minut do spotkania w pracy, dzień do zakończenia projektu – wizja zbliżającego się terminu uwalnia w nas pokłady dodatkowej energii. W rezultacie działamy szybko i sprawnie.
Jeśli i Ty, choć trochę lubisz pracować pod presją czasu, technika Pomodoro z pewnością przypadnie Ci do gustu.

 

Co to jest Technika Pomodoro?

Technika Pomodoro to jedna z najprostszych technik zarządzania czasem. Polega ona na przeplataniu okresów intensywnej pracy krótkimi przerwami. I choć niemal każdy z nas podświadomie tak robi, mało kto zwraca uwagę na długość trwania poszczególnych okresów. A to jest właśnie tajemnica techniki pomodoro!

Zgodnie z  założeniami autora techniki, Francesco Cirillo, okresy pracy powinien trwać 25 minut i być przeplatane 5 minutowymi przerwami. Co 2 godziny powinniśmy ponadto zrobić sobie dłuższą, 15-30 minutową przerwę.

By praca w takim trybie miała jakikolwiek sens, musimy ponadto posiadać listę rzeczy do zrobienia, posortowaną według priorytetów. Chodzi o to, by siadając do pracy, wiedzieć konkretnie co chcemy zrobić i skupiać się na jednym, konkretnym zadaniu.

Ciekawostka: Technika Pomodoro została wymyślona w 1980 przez Włocha Francesco Cirillo. Jako że do odmierzania czasu używał on kuchennego minutnika w kształcie pomidora, technika ta przejęła nazwę tego warzywa!

 

Dlaczego technika pomodoro działa, a przerwy zamiast przeszkadzać pomagają?

Często największym wrogiem naszej produktywności są rozpraszacze – to przyjdzie email, to sprawdzimy coś na telefonie, to znów ktoś podejdzie do naszego biurka. Z drugiej strony, realizacja wielu zadań, choćby napisania tego wpisu, wymaga dłuższych okresów skupienia. Technika Pomodoro bardzo w tym pomaga – świadomość, że pracujemy tylko 25 minut pozwala powiedzieć „za moment” większości rozpraszaczy (np. chęci sprawdzenia czegoś w sieci). Kolegom z pracy możemy natomiast powiedzieć wprost: „Możemy o tym pogadać za 10 minut? Pracuję nad czymś ważnym i chciałbym to skończyć.”

Nie bez znaczenia są również same przerwy – regenerują siły, dają możliwość zrobienia sobie kawy czy herbaty, a w przypadku nauki poprawiają ponadto trwałość zapamiętywania! Jest to związane z efektem pierwszeństwa i świeżości.

 

Czy technika pomodoro to koniecznie 25 minut pracy przeplatane 5 minutowymi przerwami?!

25minut pracy,  5 minut odpoczynku oraz dłuższa 30 minutowa przerwa co 2 godziny – oto klasyczna technika pomodoro. Ale czy te okresy sprawdza się u wszystkich i we wszystkich typach zadań? Absolutnie NIE!

Pytanie jak długo powinno trwać pomodoro (okres pracy) sprowadza się do pytania „jak długo potrafisz skoncentrować się na tego typu zadaniu?”. W zależności, czy chodzi o programowanie, pisanie wpisów, czy porządki w domu, różne długości pomodoro będą optymalne. Ponadto, długość ta może zmieniać się na przestrzeni dnia. W końcu będąc zmęczonym, trudniej utrzymać koncentrację! Zamiast przywiązywać się do 25 minut, polecam eksperymentować i znaleźć własne optimum. 🙂

Pomodoro nie powinno być jednak dłuższe niż 90 minut. Inaczej trudno będzie nam zachować siły na cały dzień. Nie bez znaczenia jest również długość trwania samych przerw, które powinny stanowić około 20% długości czasu pracy.

A i jeszcze jedno – jeśli stosujesz technikę pomodoro w pracy lub w domu, to ile może trwać okres pomodoro będzie zależało od tego, ile inni ludzie mogą czekać na Twoją odpowiedź lub dostępność. Pamiętaj, że równie dobrze to Ty mógłbyś potrzebować ich pomocy!

 

Praktyczne porady, dla wszystkich chcących zacząć stosować tę technikę

Technika pomodoro jest bardzo prosta. Jej skuteczność zależy jednak od tego, czy zadbamy o kilka fundamentalnych spraw:

  • Wiemy co chcemy zrobić – Plan dnia lub choćby lista ToDo bardzo ułatwia sprawę.
  • Określimy priorytety – co z tego, że będziemy z użyciem techniki pomodoro szybko i sprawnie realizować zadania skoro wszystkie one będą nieistotne?
  • Nie przerywamy sobie – okres pomodoro powinien trwać tyle, byś potrafił na ten okres odciąć się od wszelkich rozpraszaczy i przeszkadzajek – nie pisać smsów, sprawdzać Facebooka, wiadomości czy choćby służbowych maili. Jeśli masz z tym problem, obróć telefon wyświetlaczem w dół, wyłącz zbędne zakładki przeglądarki, Outlooka, a jeśli tak jak przy pisaniu tego wpisu nie potrzebujesz Internetu – wyłącz go całkowicie.
  • Nie pozwalamy innym nam przerywać – i choć czasem trzeba się oderwać od zadania, w większości przypadków wystarczy zapytać – „możemy o tym pogadać za x minut? Pracuję nad czymś ważnym.”
  • Mamy w zanadrzu coś do notowania – podczas pracy nie raz przyjdzie nam do głowy pomysł niezwiązane z tematem, którym się aktualnie zajmujemy. Innym razem przypomni nam się cos, co jeszcze mamy zrobić. Warto mieć pod ręką jakiś notes (może być elektroniczny), gdzie zapiszemy te sprawy, tak by nie musieć ciągle o nich myśleć.
  • Znalazłeś optymalny dla siebie sposób odmierzania czasu – ja na prywatnym komputerze korzystam z programu „Be Focused” natomiast w pracy z przeglądarkowego e.ggtimera. Wiele osób chwali sobie natomiast korzystanie z „Forest – stay focused, be present”, która nie tylko odmierza czas, lecz ponadto motywuje, by nie korzystać w tym czasie z telefonu.

 

Technika Pomodoro jest dla każdego…

Technika Pomodoro może być z powodzeniem stosowana przez każdego jednak nie w każdej jednak sytuacji! Sprawdzi się ona podczas nauki, programowania, czy robienia porządków. Trudno jednak wprowadzić ją w biurze obsługi klienta, szpitalu czy pracy kierowcy autobusu. Niektóre zajęcia w swojej istocie wiążą się z byciem dostępnym bez przerwy i nie pozwalają funkcjonować według naszego, sztucznego harmonogramu.

***

A Ty, korzystasz z techniki pomodoro? Jaka długość pomodoro najlepiej się u Ciebie sprawdza? 🙂