You are here: Home » Zarządzanie czasem » Postanowienia noworoczne – czy warto się nimi dzielić?

Postanowienia noworoczne – czy warto się nimi dzielić?

Postanowienia noworoczne – jedni trzymają je dla siebie, inni dzielą z bliskimi lub publikują w mediach społecznościowych.
W tym wpisie podpowiadam jakie podejście wybrać chcąc zwiększyć szanse realizacji swoich noworocznych postanowień.

 

Opcja #1 Postanowienia noworoczne – kiedy zdecydowanie NIE warto się nimi dzielić?

Nim podzielisz się swoimi noworocznymi postanowieniami, zastanów się, z czego w ogóle wynika chęć ich ujawniania.

Szukasz wsparcia? Potrzebujesz dodatkowej motywacji i dlatego chcesz się zobowiązać przed dużą grupą ludzi? A może uważasz, że Twój cel zrobi wrażenie na znajomych – zaimponuje im?

Dwie pierwsze motywacje są jak najbardziej OK. Jeśli chodzi o trzecią – odradzałbym nie tylko dzielenia się postanowieniem, lecz być może i realizacją samego celu. To Twoje życie, a postanowienia noworoczne i cele na nadchodzący rok powinny z nim harmonizować. Lista celów to nie lista wymagań i osiągnięć jakie musisz odhaczyć, by być zaakceptowanym przez znajomych i bliskich.

 

Po drugie, postanowieniami noworocznymi powinieneś się dzielić głównie ze znajomymi, od których możesz liczyć na wsparcie. Osoby, które zamiast tego przypomną ci twoje dawne niepowodzenia mówiąc „już raz próbowałeś…” nie są najlepszą grupą docelową. Nawet jeśli chęć udowodnienia im czegoś, będzie dodawać Ci motywacji, to czy naprawdę chcesz realizować cele z zawziętości, a nie własnych aspiracji?

Z tego właśnie powodu, moim zdaniem, dzielenie się celami w mediach społecznościowych jest raczej kiepskim pomysłem.

 

Opcja #2 Kiedy i dlaczego dzielenie się postanowieniami noworocznymi ma sens?

 

Twoje postanawiania noworoczne wpływają na innych ludzi

Wiele z naszych postanowień noworocznych lub celów na nadchodzący rok może wpływać na inne osoby. Decyzja o przejściu na dietę nie wpływa jedynie na Ciebie. Determinuje ona np. to gdzie robisz zakupy, co gotujesz, gdzie i czy ciągle jadasz na mieście. Mimo że mogło by się wydawać, że decyzja ogranicza się do Ciebie, w rzeczywistości wpłynie ona na to co będą jeść Twoi bliscy, gdzie będziesz się spotykał ze znajomymi, oraz czy z partnerem utrzymacie np. tradycje jadania w fast foodach gdy jesteście w podróży.

Podobnie jest z celami takimi jak przebiegnięcie maratonu – poświęcony czas czy zmęczenie po treningu to coś co z pewnością odbije się na bliskich.
Z tego właśnie powodu warto podzielić się swoimi postanowieniami noworocznymi z osobami, które mogą zostać „dotknięte” przez nasze decyzje i plany. Oczywiście nie chodzi o to, by ze swoich planów zupełnie rezygnować! Szczera rozmowa pozwali jednak odpowiednio się do zmiany przygotować – np. ustalając harmonogramy treningów, które nie będą znacząco kolidować z innymi aktywnościami. Dzięki temu napotkamy na mniejszy opór, znajomi nie będą (choćby podświadomi) sabotować naszych dążeń, a my sami zwiększymy szanse realizacji naszych postanowień noworocznych.

 

Twoje postanowienia noworoczne wymagają systematyczności

Systematyczność jest kluczowa w przypadku realizacji niektórych celów np. tych dotyczących nauki języków, diety, nabywania umiejętności itp. Jednocześnie dzieląc się naszymi postanowieniami z bliskimi, zobowiązujemy się do trzymania określonego planu co zwiększa szansę jego realizacji.

Sam przez długi czas wieszałem z boku lodówki swój plan treningowy, na którym odhaczałem ukończone treningi… 🙂

 

Twoi znajomi czy bliscy mają podobne cele i postanowienia noworoczne

Wiedząc o swoich celach możecie się nawzajem wspierać i motywować. Możecie również dzielić się wiedzą na temat tego co działa, a co nie. No i oczywiście, przynajmniej do pewnego stopnia możecie konkurować miedzy sobą.

Zdrowa rywalizacja i regularne porównywanie wyników pozwala nie tylko docenić jak dużo już osiągnęliście, lecz również zmobilizować się do wysiłku np. w nadchodzącym tygodniu.

 

Nie jesteś pewien jak najlepiej urzeczywistnić swoje plany

Często w swoim otoczeniu mamy ludzi, którzy już osiągnęli to czego i my pragniemy. Zwierzając się im ze swoich planów, stawiamy ich poniekąd w roli ekspertów – a chyba każdy w głębi lubi być doceniany.

W tej sytuacji większość osób zaoferuje nam swoją pomoc lub posłuży wskazówkami pomocnymi w realizacji naszych postanowień noworocznych.

Nie warto wszystkiego odkrywać samemu – realizację większości planów polecam rozpocząć od sprawdzenia zasobów, którymi dysponujemy.

 

Dzielenie się celami prowadzi do ich doprecyzowania

Mgliste cele takie jak „będę więcej ćwiczył”, „przejdę na dietę”, „nauczę się języka” trudno zrealizować. Brakuje w nich konkretów – tego „o ile”, „jak?” „do kiedy?”. To właśnie te drobiazgi sprawiają, że mgliste marzenia stają się realnymi celami.

Z tego właśnie powodu, rozmowa o celach na kolejny rok, to doskonała okazja, by doprecyzować te brakujące informacje.

 

Dobrzy znajomi pomogą Ci się podnieść po ewentualnym potknięciu

W wielu przypadkach, wsparcie, które możemy otrzymać od bliskich już samo w sobie jest dostatecznym argumentem, by podzielić się z nimi swoimi postanowieniami noworocznymi.

***

Jeśli wpis „Postanowienia noworoczne – czy warto się nimi dzielić?” przypadł Ci do gustu, może zainteresuje Cię również: